допомога механіку

Заглушка

Як правильно підібрати шини?

Існує декілька простих правил, які дозволять уникнути помилок при виборі вантажних шин:

1) Слідувати приписам виробника транспортного засобу. Завжди дотримуватися рекомендованого типорозміру шин і дисків, в крайньому разі, допустимого значення.

2) Необхідно дотримуватися відповідності граничного навантаження на шину (визначається індексом навантаження) до розподілу маси навантаженого автомобіля по осях, зазначеного виробником. Перевищення навантаження на шину призводить до передчасного виходу шини з ладу (як правило, до руйнування конструкції), втрати залишкового ресурсу шини і може стати причиною серйозної аварії.

3) Необхідно суворо дотримуватися призначення шини. Конструктивно можливо, але категорично протипоказано встановлювати шини на ту вісь, для якої вони не призначені.

4) Радимо дотримуватися умов експлуатації шини, рекомендованих виробником. Використання шин для позашляхового призначення на дорогах загального користування (або навпаки) призведе до втрати коштів.

5) Наполегливо рекомендуємо при виборі шин враховувати залишкову вартість каркаса. Шини більш високої цінової категорії, як правило, мають значно дорожчий каркас, що разом з великими пробігами означає в кінцевому результаті меншу вартість пробігу.

6) Насамкінець, остання рекомендація: які б шини ви не обрали в цей момент, завжди ведіть облік пробігів, витрат на обслуговування, частин передчасно втрачених шин, кількості зіпсованих і збережених каркасів. Пам'ятайте, що вибір вантажних шин – це питання економіки, де вартість пробігу визначає не ціна шини, а пробіг і вартість залишкового ресурсу (каркаса).

Як дізнатися скільки пройде шина?

Жоден виробник шин, ні за яких умов не дає гарантії на пробіг (у багатьох крупних виробників є гарантійні програми, які діють за принципом страховки). Причина – багато факторів, які впливають на пробіг: якість дорожнього покриття, характер вантажів, кваліфікація водія, якість обслуговування шин та своєчасне виконання елементарних операцій, таких як контроль тиску і візуальний огляд шини на предмет навіть дрібних пошкоджень.

На пробіг шин впливає навіть пора року, коли встановлюється шина (встановлюючи нову шину з високим протектором в літню спеку, можна втратити до 15% її ресурсу!).

По суті, одні й ті ж шини на одній і тій же машині в різну пору можуть показати пробіги, які відрізняються на десятки відсотків, а то і в рази. Тому, якщо ви купуєте конкретну шину вперше, передбачити її пробіг на ваших машинах у ваших умовах ніхто не зможе. В шинах провідних виробників, однієї цінової категорії, показники пробігів є схожими. Але для більш-менш адекватного уявлення про те, як будуть ці шини ходити у вас, поцікавтеся відгуками колег, які вже їх експлуатують.

Точних цифр ви не отримаєте (як пояснено вище, це практично неможливо), але будете мати уявлення про приблизний пробіг шини.  

Як встановити норми пробігу для шин?

Пробіг шин залежить багатьох чинників – стану дорожнього покриття, режиму руху, характеру вантажу, кваліфікації водія, стану автомобіля, якості обслуговування шин та своєчасного виконання елементарних операцій та багато іншого. Одні й ті ж шини в різних умовах будуть показувати дуже різні пробіги. Тому, встановити заздалегідь точні норми пробігу для невідомих шин практично неможливо.

Як основний документ, що встановлює норми пробігу шин, необхідно використовувати офіційні «Експлуатаційні норми середнього ресурсу пневматичних шин колісних транспортних засобів і спеціальних машин на колісних шасі», затверджених Міністерством транспорту та зв'язку України для організацій усіх форм власності.

У разі відсутності в цьому документі ваших шин і транспортного засобу, на який вони встановлені, можна звернутися в ДП «Державтотранс НДІ проект» за консультацією або розробкою тимчасових норм для вашого підприємства, сайт www.insat.org.ua, розділ «Послуги», контактний номер телефону: (044) 201-08-07.

Недостатньо просто встановити норми пробігу, щоб управляти ситуацією. Більш важливий показник, що відображає якість управління шинним господарством, – це рівень збереження каркасів. Адже чим більше каркасів зберігаються, тим краще налагоджено управління станом шин.

як правильно обслуговувати шину?

Правильна експлуатація шин – дуже важливий момент, який багато перевізників не враховують. Це не просто сукупність абстрактних дій для "галочки", насправді ж дотримання цих нескладних правил допомагає збільшити термін служби ваших шин і забезпечує безпеку на дорозі. 

Умовно процес обслуговування можна розділити на такі етапи:

1) Регулярні перевірки. Візуальна оцінка стану шин і контроль тиску перед кожним рейсом, разом з перевіркою масла і загального технічного стану транспортного засобу.

2) Регулярне проведення спеціалізованого технічного обслуговування шин і ходової частини транспортного засобу. Перестановки, балансування, косметичні ремонти.

3) Своєчасна реакція при виявленні найменших дефектів і усунення несправностей згідно запропонованих виробником рекомендацій.

Шини є важливим елементом конструкції автомобіля і тісно взаємопов'язані із загальною ефективністю роботи автопарку. Правильне обслуговування допоможе вам не тільки збільшити термін «життя» шини, але й знизити витрати на пальне, обслуговування, підвищити комфорт та безпеку водія.

Тут важливо розуміти, що найменші відхилення від норми можуть призвести до серйозних наслідків. Наприклад, невідповідність навантаження на вісь і тиску призводить до додаткових витрат пального і псування шин. Важливо вчасно виявити нерівномірний знос шин та пошкодження, вжити необхідних заходів, таким чином ви продовжите термін експлуатації шин та збережете каркас. А ще забезпечите безпеку водієві.

Шинна політика повинна бути частиною комплексу заходів, спрямованих на облік та оптимізацію витрат бізнесу. Цим не слід нехтувати.

коли потрібно міняти шини?

Існують дві відповіді на це запитання: технічний і економічний.

З технічної точки зору на кожній шині є індикатор граничного зносу (TWI), який має такий виглад:

Шина повинна бути знята з експлуатації, коли досягає цього індикатора (до уваги беруть точку з найменшою глибиною протектора). Також в різних країнах можуть діяти нормативні обмеження, які вказують на зняття шини з експлуатації з більшою глибиною протектора.

З точки зору економіки справа дещо складніша. Основний індикатор, який показує ефективність експлуатації шин в парку – це відсоток збережених каркасів. Якщо вибір стоїть між отриманням додаткових 10-20 тис. км пробігу та збереженням залишкової вартості шини (каркаса) – слід завжди обирати останнє. При цьому відомо, чим менша глибина протектора, тим більший ризик пошкодження каркаса. В умовах наших доріг це означає, що може виникнути необхідність знімати шини раніше – із залишковою глибиною протектора 3 мм і навіть більше – все одно це буде вигідніше, ніж втратити каркас.

Далі, є ще одна хитрість, що дозволяє отримати більше від ваших шин – дотримання правила сезонної заміни. Якщо нову шину встановлюють в спеку, вона в перші кілька місяців буде зношуватися прискореними темпами – втрати можуть скласти до 15% ресурсу шини! Тому, нові шини в наших широтах доцільніше встановлювати перед зимовим сезоном, в жовтні-листопаді – це дозволить за ті ж гроші «купити» помітно більше пробігу.  

як правильно оцінити б/в шину?

Залишкова вартість шини (збереження каркаса) складає близько 10% від її початкової вартості. Дотискати шини до нульової позначки глибини протектора – не найкращий вибір. Шину із залишковою глибиною в 2-3 мм можна продати для відновлення і виручені гроші використати на придбання нової гуми. Частка збереженних каркасів вказує на ефективність шинної політики підприємства. Це ваші гроші, які найчастіше просто втрачають.

Оцінивши стан б/в шини правильно, ви отримаєте максимальну вигоду від її продажу.

Основні критерії оцінки б/в шини:
• клас шини (преміум, бюджет, економ);
• ступінь зносу протектора;
• характер зносу протектора (наявність нерівномірних зносів);
• вік шини;
• наявність здуття, пошкоджень, тріщин в елементах конструкції;
• відсутність пробігу на «спущеному колесі»;
• якість виконаних ремонтів, якщо такі є;
• стан зони бортових кілець (наявність деформації).

що робити, якщо на шині виявлений якийсь дефект?

У першу чергу потрібно визначити характер дефекту шини. Якщо це виробничий дефект – слід звернутися з рекламацією до продавця шини. Такі шини підлягають гарантійній заміні.

Якщо дефект не має ознак браку при виробництві, то необхідно негайно звернутися в центр шинного сервісу – чим раніше визначать причину проблеми, тим більше шансів врятувати шину. Як показує досвід, пошкоджена шина з цільнометалевим каркасом може перетворитися в утиль, якщо протягом 3-х діб у вологу погоду не виконати ремонт.

Також слід розуміти, що дефекти шини можуть з'являтися внаслідок неправильного підбору шин, несправності транспортного засобу або через грубу манеру керування.

Підсумуємо. При дефектах шин, слід в найкоротші терміни усунути пошкодження, мінімізувати наслідки, проаналізувати причини появи пошкоджень та усунути їх.